You are here: Почеток

Пливачка Федерација на Македонија

Пливачка Федерација на Македонија дел од Европска Недела на Спорт во Македонија, како партнер на организаторот на овој спортски настан-СРЦ Борис Трајковски

Во рамките на Европската недела на спортот, наредниот четврток и петок во СЦ "Борис Трајковски" ќе се одржи отворен ден за пливање.
 

Македонски Куп во Далечинско Пливање - Велес

На 15.09.2018 година успешно се реализираше Македонскиот Куп во Далечинско Пливање втора трка 2018г Велес со трки на 2,5 км и 5 км. Технички организатор беа КК Бабуна - Велес и Општина Велес. 

 

Македонски Куп во Далечинско Пливање Велес 2018г

Почитувани,
 
Со огромно задоволство Ве покануваме да земете учество на 5-от "Велешки пливачки маратон", кој ќе се одржи на 15.09.2018г (сабота) на езеро "Младост" - Велес
 
 

FINA Ultra Marathon Swim Series Ohrid 25km

На 25.08.2018 година во Охрид се одржа 32 издание на Охридскиот пливачки маратон, на кој триумфираа италијанските пливачи Франческо Џетини во машка и Барбра Поцобон во женска конкуренција. На целта тие беа пречекани со аплауз од публиката која драматичниот финишго следеше од кејот, а маратонците ги пречекаа претседателот на државата Ѓорѓе Иванов и првиот човек на Пливачката федерација на Македонија Александар Маленко, кои им честитаа на успехот.

   

Светска Пливачка Елита пристигна во Охрид

Официјален Стартер е Светска Маратонска Пливачка Легенда Петар Стојчев

 

ФИНА делегатот пристигна во Охрид

Делегатот од ФИНА за ултра swim маратонот г-дин Жан Пол Нарс, пристигна во Охрид.

Утрово делегатот од ФИНА одржа работен состанок со Претседателот на МОК г-дин Васил Тупурковски и Претседателот на ПФМ г-дин Александар Маленко 

 

 

Успешно заврши Интернационалниот пливачки маратон на 10км

На 18.08.2018 во Охрид се одржа интернационална маратонска трка во олимписката дисциплина од 10 километри, Гиљермо Бертола од Аргентина прв ја мина целта, нашата Ева Петровска стана најмладата и прва Македонка која ја преливала оваа дистанца.

   

Лист 1 од 17

Пливање

Ватерполо Репрезентација

Ватерполо Клубови

Последни фотографии

Спонзори и помагатели

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Медиумска поддршка

Банер

Линкови

http://www.fina.org/
Светска пливачка федерација
http://len.eu/
Европска пливачка федерација
Waterpolo EC 2012 Eindhoven
Официјален портал за ЕП 2012 во ватерполо