Светско првенство во водени спортови, 10 km

На денешната трка на 10км од Светското првенство во водени спортови која воедно беше и квалификациска за Олимписките игри во Токио 2020,нашиот Евгениј Поп Ацев го зазема 51 место од 74 пливачи. Победник на трката е пливачот од Германија,Флоријан Велброк,втор е Марк Антоан Оливие од Франција а трет е Роб Мафелс

Светско првенство во водени спортови, Гванжу,Јужна Кореа

На 18то ФИНА Светско првенство во водени спортови кое ќе се одржи во Гванжу,Јужна Кореа од 12-28.07.2019,Македонија ќе ја претставуваат 5 пливачи: Евгениј Поп Ацев во маратонско пливање и пливачите Миа Крстевска,Ева Петровска,Филип Деркоски и Давор Петровски. Резултати по дисциплини: 18th FINA World Championships results Gwangju (KOR) | fina.org - Official FINA website Официјална

Националното летно првенство, Олимписки базен Центар

На Националното летно првенство кое се одржа на Олимпискиот базен Центар најдобри пливачи во поединечна конкуренција се следните: Мажи: Сениори-Деркоски Филип П.В.К.Орион Младинци-Стојановски Андреј Кадети-Стојановски Андреј Постари пионери-Јанковски Јован П.В.К.Орион Помлади пионери-Ѓуретановиќ Никола Вардар 2018 Жени: Сениорки- Блажевска Еминова Миа П.В.К.Орион Младинки-Блажевска Еминова Миа П.В.К.Орион Кадетки-Блажевска Еминова Миа П.В.К.Орион Постари пионерки-Блажевска Еминова Миа П.В.К.Орион Помлади пионерки-Китановиќ Ива П.В.К.Орион На следните линкови можете да

30та Летна Универзијада, Наполи

На 30та Летна Универзијада која ќе се одржи во Наполи и која почнува од утре 03.07.2019 нашата држава во натпреварите во пливање ќе ја претставуваат: Соколовски Андреј Јаневски Филип Ангеловски Љупчо Стошиќ Александар Водич на екипата е Стефановски Мартин Натпреварите во пливање траат од 04.07-10.07.2019 и во нив учество ќе земат

Нов Кадетски и Младински рекорд на Македонија

Пливачката Блажевска Еминова Миа на Националното летно државно првенство кое се одржа од 29.06-01.07.2019 на Олимпискиот базен Центар постави нов Кадетски и Младински рекорд на Македонија со време од 58:81,стариот Кадетски и Младински рекорд беа во нејзина сопственост со време од 58:96.

Статут на НПФ

На следниот линк е поставен статутот на Националната Пливачка Федерација: ПРЕЧИСТЕН ТЕКСТ НА СТАТУТ на НПФ

ФИНА/ЦНСГ Светската серија на маратони од 10км

На 4та трка од ФИНА/ЦНСГ Светската серија на маратони од 10км која се одржа во Унгарија на езерото Балатон,нашиот репрезентативец Евгениј Поп Ацев го зазема 24 место од 50 пливачи во Машка конкуренција со време 1:51:52 Победник кај мажите беше Унгарецот Криштоф Расовски со време од 1:50:12,додека кај жените повторно победи

ФИНА/ЦНСГ Светска серија на трки од 10kм

На ФИНА/ЦНСГ Светската серија на трки од 10Км која се одржа во Сетубал,Португалија на 08.06.2019 нашиот репрезентативец Евгениј Поп Ацев го освои 16то место. Победник во машка конкуренција беше Мијамото Јосуке од Јапонија додека кај женските победи Ана Марсела Куња од Бразил. http://fina.org/competition-detailed-results/

Сеславјанските спортски игри – “V World Junior Compatriot Games 2019”

Денеска (5.06.2019г.) завршуваат Сеславјанските спортски игри - "V World Junior Compatriot Games 2019"во градот Ханти-Мансијск, Русија, на кои настапија наши спортисти-пливачи во категорија родени 2004-2005година. Од Македонија настапија Петар Атанасовски и Кирил Китановски, членови на ПК Пилот Свим - Скопје. На пливачкиот дел од iгрите учество земаа преку 600 пливачи од 61 држава

Нов Државен Апсолутен рекорд на Македонија

Нов Државен Апсолутен рекорд на Македонија во дисциплината 100м градно постави членот на П.К.Вардар од Скопје со време од 1:02:88 и вкупно 749 ФИНА бодови на Меѓународниот пливачки митинг "Бања Лука Опен" 2019 кој се одржа на 25-26.05.2019 во Бања Лука. Стариот рекорд исто така беше во сопственост на Марко Блажевски

“Fina Clinic for Officials”

Во периодот од 24-26.05.2019 година,  Пливачка Федерација на Македонија и ФИНА официјално одржаа "Fina Clinic for Officials" каде учествуваа 16 пливачки судии регистрирани во ПФМ. Фина Предавач беше господин Крег Хантер, Претседател на Фина Технички Комитет за Пливачки Судии. Вреди да се напомене, согласно Фина Правила за одржување на ваква клиника и

Национално Критериумско Првенство во Далечинско Пливање

Пливачка Федерација на Македонија согласно Годишна Програма и Календар на Официјални натпревари одржа Национално Критериумско Првенство во Далечинско Пливање во машка и женска конкуренција. Дисциплина 5км-Мажи 1во место - Евгениј Поп Ацев 2ро место- Александар Илиевски Дисциплина 2,5км Мажи место - Андреј Стојановски место- Коста Илија Серафимовски место- Борјан Давковски Дисциплина 2,5км - Жени 1.место- Ивана

Македонија организатор на “FINA CERTIFICATION COACH COURSE L 1”

Пливачка Федерација на Македонија организатор на "FINA CERTIFICATION COACH COURSE L 1" во Скопје 16-18 Мај,2019г. За прв пат Македонија,во соработка со ФИНА, организира официјален пливачки курс за тренери,со кој нашите 15на пријавени регистрирани тренери во ПФМ, ќе може да се стекнат со професионален начин на работа и знаење и "FINA

Известување

Пливачка Федерација на Македонија од ЛЕН Европска Пливачка Федерација и лично од Претседателот Паоло Барели, и Извршен Директор Џани Минервини доби 100% безрезервна подршка за сите проекти и манифестации од меѓународен карактер 2019-2020г кои ќе се одржат во Северна Македонија. Како специјално признание за досегашна професионална работа на Претседател Александар Маленко

Младинска Балканијада во пливање

Македонија викендов во Кавала-Грција ќе биде учесник на Младинска Балканијада во пливање. Наши претставници ќе бидат: Ана Јаневска Јован Илиевски Тренер Лука Мосер Шеф на Делегација Андреј Селезенев Посакуваме најдобри резултати, рекорди и минимум А финале.

Љупчо Ангеловски – нов Апсолутен рекорд на 50м грбно

Љупчо Ангеловски кој работи и тренира во Катарскиот клуб H2O во Доха на "Пролерниот Куп" кој се одржа во Доха,Катар на 03-04.05.2019 постави нов Апсолутен рекорд на 50м грбно со време 27:78,стариот беше во сопственост на Марко Блажевски со време од 27:87.

ФИНА ДЕВЕЛОПМЕНТ АКВАТИК ПРОГРАМА 2019-2023

Благодарение на свои активности и имплементации согласно Фина Програмата, Пливачка Федерација на Македонија е избрана меѓу 13те Европски Пливачки Федерации за активен учесник на ФИНА ДЕВЕЛОПМЕНТ АКВАТИК ПРОГРАМА 2019-2023г, Одлуката е донесена во периодот 3-5 Мај 2019г во Букурешт Романија. Благодарение на ФИНА и ПФМ претставувана од Претседателот Александар Маленко за

Меѓународниот пливачки митинг, Бања Лука

Блажевска Еминова Миа член на ПВК Орион од Скопје, на Меѓународниот пливачки митинг 22 Април кој се одржа во Бања Лука, исплива 4 нови Државни рекорди на Македонија во дисциплините 50м делфин со време 29:05 каде постави нов Кадетски рекорд и во дисциплината 50м грбно каде постави нов Кадетски, Младински и

ЛЕН Гранд При- 11ти Април, Белград.

Одличен Настап на Нашите пливачи викендов на ЛЕН Гранд При- 11ти Април, Белград. Освоени повеќе медаљи во сите категории, а најзабележителен настап имаа Ева Петровска и Миа Еминова Балжевска кои покрај златни медали постигнаа и свои најдибри резултати и нови рекорди. Пливачката на ПВК Орион од Скопје Блажевска Еминова Миа постави 3

Летни Олимписки игри во Абу Даби

Браво за пливачите  Марио Мицковски и Стефан Трпковски за освоените златни медали во трката на 50м слободен стила на Летните Олимписки игри во Абу Даби. Браво за нивните тренери и за целиот тим на Специјална Олимпијада Македонија. Се надеваме дека до крајот на игрите Атлетите на Специјална Олимпијада Македонија ќе не израдуваат

Успешно заврши првиот ЛЕН-ГРАНД ПРИ МАКЕДОНИЈА

Викендов, успешно заврши првиот ЛЕН-ГРАНД ПРИ МАКЕДОНИЈА, Европски Критериумски Пливачки Напревар во Скопје-Македонија, во организација на ПФМ, со учество на повеќе 160 домашни и странски пливачи. Свечено беше прогласен за отворен од страна на Директор на Агенција за Млади и Спорт Г-дин Дарко Каевски, во присуство на Спортски Директор на МОК, ЛЕН

ЛЕН-ГРАНД ПРИ МАКЕДОНИЈА

Денес во 17 часот  започнува ЛЕН-ГРАНД ПРИ МАКЕДОНИЈА Олимписки Базен -Центар,Скопје. Покрај другите учесници, учество зема и Европски Првак и Финалист на Последно Светско и Европско Првенство Арно Каминга од Холандија. Селектор е Марк Фабер , кој е златна Европска штафета на Холандија од 2000г, 2001г , 2002г Се плива по правила на ФИНА, ЛЕН

Започна “FINA CLINIC for COACHES “

Денес за првпат во Македонија официјално започна "FINA CLINIC for COACHES "во организација на ПФМ и ФИНА. Учествуваат 20 македонски тренери кои ќе се стекнат со обука и пракса и системска програма за тренинг по пливање. Ова е задолжителен основ за секој, кој сака во месец Април да полага за ФИНА

“Fina Clinic for Coaches ” level 2

Благодарение на Пливачка Федерација на Македонија, пет наши пливачки тренери учествуваат на "Fina Clinic for Coaches " level 2, во Приштина-Косово... Посакуваме успешна обука и положен испит ниво-2, за Нашите Тренери: Пејковски Владимир Стефановски Томи Карајованов Јане Ангелески Методија Стаменов Горан