Светски ФИНА Куп Балатхон

Благодарение на ПФМ, Македонија учествуваше со своја репрезентација во далечинско пливање на Светскиот ФИНА Куп Балатхон 10км во Унгарија кој се одржа на 16.06.2018. Наши претставници беа Евгениј Поп Ацев и Александар Илиевски со тренерот Радован Вељановски. Евгениј Поп Ацев заврши на 53то место, а Александар Илиевски на 61во место.

Медитерански Комен Куп – Лимасол Кипар

Македонската пливачка репрезентација претставувана од Миа Еминова Блажевсла и нејзиниот тренер Илија Стојановски, благодарение на ПФМ зедоа учество на Медитерански Комен Куп - Лимасол Кипар кој се одржа на 16 и 17 јуни 2018. Нашата Миа Еминова Блажевсла освои 12то место во категорија 100м слободно со време 1:01:13 што претставува најголем

ЛЕН Меѓународен Пливачки Митинг “Теута” – Резултати

Огромно браво за нашата пливачка репрезентација која на Меѓ. Лен Пливачки Митинг "Теута" 2018г Драч Р. Албанија освоија преку 15 медали, од кои 10 златни. За најдобра пливачка на турнир е прогласена нашата 14 годишна Ева Петровска која исплива свои најдобри резултати..

ЛЕН Меѓународен Пливачки Митинг “Теута”

Пливачката кадетска репрезентација на Македонија од утре попладне до недела учествува на ЛЕН Меѓународен Пливачки Митинг "Теута" Драч Р.Албанија   Тренер - Владимир Пејковски Потпретседател на ПФМ (пливање) Антониј симоновски Ана Марија Пејчиновска Ева Петровска Андреј Стојановски

Историски успех на ПФМ

Историски успех на ПФМ  Викендов во Будимпешта се одржа конгрес на Европската пливачка федерација. За нас е посебно важно што е договорено во 2019 година во Македонија да се одржат две големи пливачки манифестации. На 17. авгист 2019 година во Македонија ќе се одржи Историски успех на ПФМ во олимписката дисциплина 10км. Овој

Одлуки донесени на Управен Одбор 23.05.2018

Управен Одбор на Пливачка Федерација на Македонија на седница одржана 23.05.2018 ги донесе следните одлуки 1. Секој клуб членка на ПФМ за да биде организатор на Официјален Меѓународен Пливачки Митинг и истиот биде дел од годишна натпреварувачка програма на ПФМ е должна да ги исполни сите обцрски потпишани со правила и

FINA Open Water Swimming

На FINA Open Water Swimming Семинар во Приштина за делегати и судии учество имаше и ПФМ со тројца свои преставници кои се стекнаа со Fina certificate Делегат Томи Стефановски - Потпретседател на ФПМ Судии: Велков Васил и Радован Вељаносвски

Информација

На меѓународниот Традиционален ФИНА Пливачки Митинг Акрополис во Атина учество земаа 6 земји со над 350 пливачи. Резултати на Македонските претставници: Давор Петровски 200м делфин 2:09:86 младинска олимписка норма. Иван Симоновски 100м делфин 57:51 младинска олимписка норма 50м делфин 26:30 најдобар резултат Филип Дерковски најдобри резултати испливани 400м мешано 4:46:73 и 200м мешано 2:14:46 Македонија

Информација

Пливачка Репрезентација на Македонија во состав: Иван Симоновски 50м и 100м делфин, Филип Дерковски 200м и 400м мешано и Давор Петровски 100м и 200м делфин, под водство на Тренер на Репрезентација и Потпретседател на ПФМ Томи Стефановски на покана на Грчка Пливачка Федерација ќе учествува на Grand Prix Fina Интернационален Пливачки

Балканијада – Сараево

Нашиот Иван Симоновски, го освои шестото место во дисциплината 100 метри делфин на Младинската Балканијада во Сараево. Тој ја мина делницата за време од 57,26 секунди. Овој резултат претставува норма за Младинската Олимпијада во Буенос Аирес. Ана Јаневска 50м делфин со време 29:30 Иван Симоновски 50 делфин со време 26:46

Информација

Пливачката Федерација на Македонија со огромно задоволство Ве информира дека Македонија на Младинска Балканијада која ќе се одржи на 5ти и 6ти Мај во Сараево, ќе биде претставена со тројца пливачи Миа Крстевска, Ана Јаневска и Иван Симоновски. Им посакуваме најдобар успех.  

Национално Летно Првенство

Пливачката Федерација на Македонија согласно национална програма за натпревари за 2018г ќе одржи Национално Летно Првенство во далечинско пливање 2,5км(2002г-2006г) и 5км(2001г и повозразсни) на 23.05.2018г во Олимписки Базен Центар. Распливот ќе биде со почеток од 15:30ч, а натпреварот од 16:15ч Пријави од клубови членки на ПФМ за настап на пливачи да

Миа Крстевска освои злато на митингот во Белград и го урна државниот рекорд

Македонската пливачка Миа Крстевска имаше фантастичен настап на силнит Гран-при митинг во Белград, го освои првото место и постави нов државен рекорд во дисциплината 200 метри грбно. Миа Крстевска исплива со време од 2:21.33 и го освои златниот медал, постави државен рекорд и исполни норма за Европското младинско првенство и Младинската

Средба со Грчка Пливачка Федерација во Атина

Претседател на Пливачка Федерација на Македонија Александар Малеко ќе оствари официјална средба со Грчка Пливачка Федерација во Атина Сабота 24.03.2018 год. На средбата ќе биде потпишан меморандум за билатерална соработка помеѓу Претседател на ПФМ и Генерален Секретар на Грчка Пливачка Федерација Димитрис Саракцанис и Спортски Директор Димитриос Маганас која овозможува размена

Информација

Управниот Одбор на вонреден состанок одржан на 23.03.2018 год во 18:50 просторри на Пливачка Федерација на Македонија Олимписки Базен Центар донесе Одлука, Меморијалниот Меѓународен Пливачки Митинг - Димитрија Поповски Шкипер кој е во календар на ПФМ, НЕМА да се одржи поради барање од технички причини на член во Управен Одбор на

FINA Светски куп – Катар, Доха

На 17.03.2018 година во Катар Доха се одржа првата трка од вкупно 9 за 2018год Олимписка Дисциплина 10км од FINA Светски куп каде Македонија ја претстави нашиот Евгениј Поп Ацев. Прво место освои Weertman Ferry од Холандија Второ место Aubry David Франција Трето место  Ruffini Simone Италија Поп Ацев заврши на 55-то место со заостанување од 3мин

Резултати од државно првенство во пливање – Куманово

Официјални резултати од државно првенство во пливање по категории и апсолутна категорија одржано на 3ти и 4ти март 2018 година во Куманово. Медали по клубови Медали по дисциплина Најдобар пливач Резултати

Државно првенство во пливање – Куманово

На државното првенство настапија 217 пливачи од 16 клубови Победници по категории на Државно првенство во пливање - Куманово:   Помлади пионери и пионерки: Стојановска Калина Јовановски Јаков   Постари пионери и пионерки Петровска Ева Стојановски Андреј   Кадети и кадетки Ана Марија Пекчиновска Антониј Симоновски   Младинки и младинци и апсолутна категорија:  Миа Крстевска 

Соопштение

Почитувани Пливачка Федерација на Македонија со огромно задоволство Ве поканува на Зимско Државно Првенство во пливање за сите категории во поединечна и екипна конкуренција. Чест за домаќин за првпат во историја ќе ја има град Куманово, на Градски Базен 03 и 04.Март 2018 (Сабота и Недела) претпладне од 9 часот и попладне од 17 часот, кога ќе биде и свечено отварање

Известување за пливачки клубови членки на ПФМ

Почитувани членки на Пливачката Федерација на Македонија Ве известуваме дека техничкиот состанок на делегатите на Зимското Државно првенство ќе се одржи во 7 часот и 45 минути на 03.03.2018 (сабота) за време на распливувањето во просториите на базенот во Куманово. Воедно ве известуваме дека пливачите кои ќе настапат на првенството ќе бидат ослободени

Одлуки донесени на Управен Одбор

Управниот Одбор на ПФМ на седница одржана 30ти јануари 2018 година, ги донесе следните одлуки Усвоени критериуми - норми за далечинско пливање 2018 година. Усвоен предлог за учество на Македонска Пливачка Репрезентација на Четворобој 17,18.03.2018 година. Формирана работна група за изготвување Стратегија за развој на Македонско Пливање 2018-2024 година.

Одлуки донесени на Управен Одбор

Управниот Одбор на ПФМ на седница одржана 24ти јануари 2018 година, ги донесе следните одлуки Државно Првенство за Сите категории ќе се одржи во Куманово 03 и 04 Март 2018г. Усвоени се критериумите за стекнување право на стипендија "Спортска надеж" Овозможен бесплатен утрински тренинг за репрезентативци на Олимписки Базен -

Средба на Александар Маленко со градоначалникот на Охрид

Општина Охрид предводена од Градоначалникот г-дин. Јован Стојановски, приреди официјален прием на Претседателот на Пливачка федерација на Македонија Александар Маленко.  На средбата Градоначалникот беше запознаен со програмата за работа на ПФМ, при што изрази безрезервна поддршка за истата и најави техничка поддршка за исполнување на сите потреби по програма на ПФМ

Одлуки донесени на Управен Одбор

Управниот Одбор на ПФМ на седница одржана 5ти јануари 2018 година, ги донесе следните одлуки Зимски државни првенства согласно програма и календарот на ПФМ за 2018г, ќе се одржат во Куманово. Технички организатор ПК АКВА КУМАНОВО. Донесена е Одлука за забрана на учество на натпревари во рок од 2 години

Потребна документација за регистрација на пливачи

Потребна документација за регистрација на пливачи во пливачки клубови членки на Пливачка Федерација на Македонија за 2018 год. во преоден рок 25.12.2017 - 25.01.2018 год. Преземете го документот тука: Dokumentacija_2018