Миа Крстевска освои злато на митингот во Белград и го урна државниот рекорд

Македонската пливачка Миа Крстевска имаше фантастичен настап на силнит Гран-при митинг во Белград, го освои првото место и постави нов државен рекорд во дисциплината 200 метри грбно. Миа Крстевска исплива со време од 2:21.33 и го освои златниот медал, постави државен рекорд и исполни норма за Европското младинско првенство и Младинската

FINA Светски куп – Катар, Доха

На 17.03.2018 година во Катар Доха се одржа првата трка од вкупно 9 за 2018год Олимписка Дисциплина 10км од FINA Светски куп каде Македонија ја претстави нашиот Евгениј Поп Ацев. Прво место освои Weertman Ferry од Холандија Второ место Aubry David Франција Трето место  Ruffini Simone Италија Поп Ацев заврши на 55-то место со заостанување од 3мин

Резултати од државно првенство во пливање – Куманово

Официјални резултати од државно првенство во пливање по категории и апсолутна категорија одржано на 3ти и 4ти март 2018 година во Куманово. Медали по клубови Медали по дисциплина Најдобар пливач Резултати

Државно првенство во пливање – Куманово

На државното првенство настапија 217 пливачи од 16 клубови Победници по категории на Државно првенство во пливање - Куманово:   Помлади пионери и пионерки: Стојановска Калина Јовановски Јаков   Постари пионери и пионерки Петровска Ева Стојановски Андреј   Кадети и кадетки Ана Марија Пекчиновска Антониј Симоновски   Младинки и младинци и апсолутна категорија:  Миа Крстевска 

Известување за пливачки клубови членки на ПФМ

Почитувани членки на Пливачката Федерација на Македонија Ве известуваме дека техничкиот состанок на делегатите на Зимското Државно првенство ќе се одржи во 7 часот и 45 минути на 03.03.2018 (сабота) за време на распливувањето во просториите на базенот во Куманово. Воедно ве известуваме дека пливачите кои ќе настапат на првенството ќе бидат ослободени

Потребна документација за регистрација на пливачи

Потребна документација за регистрација на пливачи во пливачки клубови членки на Пливачка Федерација на Македонија за 2018 год. во преоден рок 25.12.2017 - 25.01.2018 год. Преземете го документот тука: Пријава за регистрација_2018

Национално Далечинско Првенство Скопје 2017год.

Официјални резултати: 2,5km мажи Симоновски Антониј Орион 30:13:47 Стојановски Андреј Бета 30:36:27 Смилански Александар Бета 32:24:63 5km мажи Венчислав Ајдарски Бугарија55:39:55 Евгениј Поп Ацев Студент56:18:34 Илиевски Александар Бета56:54:46 2,5 km жени Блажевска Мила Бета32:48:04 Костадиновска Јана Младост33:28:40 Пејчиновкса Ана Марија Делфин33:35:00 5km жени  Крстевска Миа Орион1:04:57:82 Tримчевска Стефани Орион1:15:11:65

Резултати од Државно и Национално првенство во далечинско пливање

Погледнете ги резултатите во прилог: Победник на првото Државно Првенство во Далечинско Пливање на 2,5km за жени е Миа Еминова Блажевска 32m:48sec, додека за мажи Победник е Антониј Симоновски 30m:16sec. Победник на Национално Првенство во Далечинско Пливање на 5km е Венчислав Ајдарски – Бугарија 55m:39sec додека за жени 5km Победник е Миа Крстевска.

Државните прваци во далечинско пливање ќе добијат и парични награди

Непосредно по завшувањето на Евроското првенство во пливање, во мали базени во Копенхаген (Данска), каде Македонија ја претставуваат четворица пливачи, Пливачката федерација на Македонија, на 23 декември, во базенот "Борис Трајковски" ќе го одржи Државното првенство во далечинско пливање. Натпреварите ќе опфатат две старосни граници во машка и женска конкуренција. Првата

Интернационален Пливачки Митинг Св.Никола Ниш

На Интернационален Пливачки Митинг Св. Никола во Ниш, Република Србија, учествуваа македонски пливачи од повеќе клубови. Највредни резултати и рекорди по категории остварија Миа Блажевска и Андреј Стојановски.

Македонската Пливачка Репрезентација е учесник на Европското првенство во Копенхаген

Македонска Пливачка Репрезентација е учесник со четворица пливачи: Ана Јаневска, Миа Крстевска, Давор Петровски и Љупчо Ангеловски.  На отварањето настапија нашите пливачи Давор Петровски со 100 делфин 57,17 и Миа Крстевска 100 грбно 1:05,75.

Пливачки маратон – Охрид 2017

Во сабота (19.08.2017), на патеката „Климе Савин“ ќе се одржи 31. издание на Охридскиот пливачки маратон. Овогодинешното издание на маратонот, побуди голем интерес кај натпреварувачите кои доаѓаат од повеќе држави низ светот. Вкупно 22 натпреварувачи во сабота ќе ги одмерат своите сили и тоа 15 натпреварувачи во машка и 7 во

Нови државни рекорди во пливање

Нашите пливачи секогаш се гладни за нови успеси и поставување на нови рекорди во различни дисциплини. Тоа се докажува со константното подобрување на државните рекорди во пливање и кај мажите и кај жените. Прочитајте ги најновите рекорди во линковите подолу.   Државни рекорди - ЖЕНИ, 25м. базен (заклучно со 30.10.2014 година) Државни рекорди

Конечен пласман после 3-те трки

По завршување на третата трка од Македонскиот куп во далечинско пливање, се комплетираа и резултатите за пливачите. Бодовите и ранкирањето претставуваат збир од сите три трки заедно. Погледнете како изгледа табелата по завршување на сите три трки. Резултати 10км – Мажи Мес. Име и Презиме Пол Клуб Велес Козјак Дојран Вкупно Бодови 1 Поп Ацев Евгениј М А.П.К.Студент 15 15 15 45 2 Илиевски Александар М А.П.К.Студент 13 13 13 39 3 Стојановски Андреј М П.К.Бета 10 11 11 32 4 Стојановски Илија М П.К.Бета 11 10 10 31 5 Јаков Јованов М П.К.Бета / 8 8 16 Резултати 10км

Резултати од трката во Дорјан 2014

Како што беше најавено, на 13 септември 2014 година се одржа последната трка од Македонскиот куп во далечинско пливање на Дојранско езеро. Се пливаше олимписката дисциплина на 10 км, како и 2,5 и 5 километри. На маратонот учестуваа нашите најдобри пливачи на чело со Поп Ацев. Томи Стефановски не ја започна трката иако

Пливачки маратон – Дојран 2014

На 13 септември 2014 година, повеќе натпреварувачи од различни категории ќе пливаат во водите на Дојранското Езеро, кога ќе биде одржана третата трка од Македонскиот куп во далечинско пливање, Дојран 2014. Стартот на трката е во 11:30 часот, пред општината Дојран, Градска Плажа. По завршувањето на трката ќе бидат доделени признанија и

Официјални резултати од Козјак 2014

На ден 30.08.2014 година, а во организација на ЈПУЗПП „Јасен“ и Пливачката федерација на Македонија се одржа спортската манифестација "Македонски куп во далечинско пливање - Козјак 2014". Во рамки на манифестацијата беа одржани неколку трки во далечинско натпреварување за различни старосни групи натпреварувачи и промотивна веслачка регата на Веслачката федерација на Македонија.

Прва трка од македонскиот куп во далечинско пливање

На ден 17.08.2014 ќе се одржи првиот од предвидените 3 трки од Македонскиот Куп во далечинско пливање, на водите на Велешкото езеро “Младост”. Ќе пливаат 3 категории на пливачи, односно пливачи со 13/14 години (2000 и 2001г) кои ќе нстапат на 2,5км трка која започнува во 10:00, пливачи од 15-17 години

Македонски куп во далечинско пливање 2014

Пливачката федерација на Република Македонија, како тело кое секогаш се труди да го подигне нивото на спортските случувања во земјава, оваа година покрај маратоните во пливање на Акумулација Козјак и Дојранско Езеро, ќе организира и Македонски куп во далечинско пливање во Акумулација Велешко Езеро. Покрај тоа што овие случувања допринесуваат

Нови успеси за Томи Стефановски

Нашиот најдобар македонски пливач во далечинско пливање Томи Стефановски забележа одличен резултат освојувајќи го првото место на маратонот во Лак Сен Жан во Канада испливувајќи ја трката за 7 часа 9 минути и 8 секунди време со кое го дели првото место со  домашниот пливач Савиер Дешарни. 43-годишниот Томи со

Марко Блажевски со нов рекорд

Нашиот пливач Марко Блажевски, кој учествуваше на пливачкиот митинг во Северна Каролина овој месец, го освои првото место на 200 метри мешано, при што имаше време за нов македонски рекорд. Блажевски патеката ја исплива за 2:03.65 минути. Минатата година на Светското првенство кое се одржа во Барселона, Марко исплива 200 мешано

Виктор Смилевски на Европското Младинско првенство

На последното Европско Младинско првенство кое се одржа во Дордрехт, Холандија во периодот од 09.07.2014 до 13.07.2014 година нашата држава ја претставуваше младинскиот репрезентативец и член на пливачкиот клуб ПВК Орион, Виктор Смилевски. Виктор е единствениот наш младински пливач кој ја исполни нормата која се бара за да се квалификува на овој

Дојрански спортски ракувања 2013

Пливачката федерација на Република Македонија во согласност со својот план и програма а во коорганизација на Хотел Истатов ќе организираат по втор пат Македонски куп во далечинско пливање ДОЈРАНСКИ СПОРТСКИ РАКУВАЊА 2013 на 7 Септември 2013 година, сабота, на Дојранското Езеро. Трката ќе се одвива во три категории: 10 километри, 5 километри и 2.5

Пливачки митинг АРМ 2013

Пливачки митинг АРМ 2013 Пливачката федерација на Македонија организира натпревар - Пливачки митинг АРМ 2013, по повод Денот на Армијата на Р. Македонија. Настанот ке се одржи на базен Аеродром(воени базен) со почеток во 09.00 часот. На натпреварот учество ке земат деца од пливачки клубови , војници на АРМ и наши

Македонски куп во далечинско пливање “КОЗЈАК” 2012 година

Земајќи го в предвид фактот дека живееме во едно сресно време, кога најголемиот дел од времето младите го поминуваат играјќи на компјутер, како и идејата дека младите кои спортуваат се посилни и поздрави отколку оние кои не се вклучени во физички активности, на самиот старт на оваа учебна година, Пливачката

Нови успеси на Марко Блажевски

Успешен настап на нашиот пливач Марко Блажевски во Монтреал на изборниот натпревар на Канадските пливачи за Олимпијадата во Лондон  (27.03-01.04.2012). Натсапуваат 700 пливачи од Канада и пливачи од повеќе држави од Европа, Мексико и САД. Првите двајца од Канада се здобиваат со право да настапат на Олимпијадата во Лондон за