Резултати од Државно и Национално првенство во далечинско пливање

Погледнете ги резултатите во прилог: Победник на првото Државно Првенство во Далечинско Пливање на 2,5km за жени е Миа Еминова Блажевска 32m:48sec, додека за мажи Победник е Антониј Симоновски 30m:16sec. Победник на Национално Првенство во Далечинско Пливање на 5km е Венчислав Ајдарски – Бугарија 55m:39sec додека за жени 5km Победник е Миа Крстевска.

Државните прваци во далечинско пливање ќе добијат и парични награди

Непосредно по завшувањето на Евроското првенство во пливање, во мали базени во Копенхаген (Данска), каде Македонија ја претставуваат четворица пливачи, Пливачката федерација на Македонија, на 23 декември, во базенот "Борис Трајковски" ќе го одржи Државното првенство во далечинско пливање. Натпреварите ќе опфатат две старосни граници во машка и женска конкуренција. Првата

Интернационален Пливачки Митинг Св.Никола Ниш

На Интернационален Пливачки Митинг Св. Никола во Ниш, Република Србија, учествуваа македонски пливачи од повеќе клубови. Највредни резултати и рекорди по категории остварија Миа Блажевска и Андреј Стојановски.

Македонската Пливачка Репрезентација е учесник на Европското првенство во Копенхаген

Македонска Пливачка Репрезентација е учесник со четворица пливачи: Ана Јаневска, Миа Крстевска, Давор Петровски и Љупчо Ангеловски.  На отварањето настапија нашите пливачи Давор Петровски со 100 делфин 57,17 и Миа Крстевска 100 грбно 1:05,75.

Пливачки маратон – Охрид 2017

Во сабота (19.08.2017), на патеката „Климе Савин“ ќе се одржи 31. издание на Охридскиот пливачки маратон. Овогодинешното издание на маратонот, побуди голем интерес кај натпреварувачите кои доаѓаат од повеќе држави низ светот. Вкупно 22 натпреварувачи во сабота ќе ги одмерат своите сили и тоа 15 натпреварувачи во машка и 7 во

Нови државни рекорди во пливање

Нашите пливачи секогаш се гладни за нови успеси и поставување на нови рекорди во различни дисциплини. Тоа се докажува со константното подобрување на државните рекорди во пливање и кај мажите и кај жените. Прочитајте ги најновите рекорди во линковите подолу.   Државни рекорди - ЖЕНИ, 25м. базен (заклучно со 30.10.2014 година) Државни рекорди

Конечен пласман после 3-те трки

По завршување на третата трка од Македонскиот куп во далечинско пливање, се комплетираа и резултатите за пливачите. Бодовите и ранкирањето претставуваат збир од сите три трки заедно. Погледнете како изгледа табелата по завршување на сите три трки. Резултати 10км – Мажи Мес. Име и Презиме Пол Клуб Велес Козјак Дојран Вкупно Бодови 1 Поп Ацев Евгениј М А.П.К.Студент 15 15 15 45 2 Илиевски Александар М А.П.К.Студент 13 13 13 39 3 Стојановски Андреј М П.К.Бета 10 11 11 32 4 Стојановски Илија М П.К.Бета 11 10 10 31 5 Јаков Јованов М П.К.Бета / 8 8 16 Резултати 10км

Резултати од трката во Дорјан 2014

Како што беше најавено, на 13 септември 2014 година се одржа последната трка од Македонскиот куп во далечинско пливање на Дојранско езеро. Се пливаше олимписката дисциплина на 10 км, како и 2,5 и 5 километри. На маратонот учестуваа нашите најдобри пливачи на чело со Поп Ацев. Томи Стефановски не ја започна трката иако

Пливачки маратон – Дојран 2014

На 13 септември 2014 година, повеќе натпреварувачи од различни категории ќе пливаат во водите на Дојранското Езеро, кога ќе биде одржана третата трка од Македонскиот куп во далечинско пливање, Дојран 2014. Стартот на трката е во 11:30 часот, пред општината Дојран, Градска Плажа. По завршувањето на трката ќе бидат доделени признанија и

Официјални резултати од Козјак 2014

На ден 30.08.2014 година, а во организација на ЈПУЗПП „Јасен“ и Пливачката федерација на Македонија се одржа спортската манифестација "Македонски куп во далечинско пливање - Козјак 2014". Во рамки на манифестацијата беа одржани неколку трки во далечинско натпреварување за различни старосни групи натпреварувачи и промотивна веслачка регата на Веслачката федерација на Македонија.

Прва трка од македонскиот куп во далечинско пливање

На ден 17.08.2014 ќе се одржи првиот од предвидените 3 трки од Македонскиот Куп во далечинско пливање, на водите на Велешкото езеро “Младост”. Ќе пливаат 3 категории на пливачи, односно пливачи со 13/14 години (2000 и 2001г) кои ќе нстапат на 2,5км трка која започнува во 10:00, пливачи од 15-17 години

Македонски куп во далечинско пливање 2014

Пливачката федерација на Република Македонија, како тело кое секогаш се труди да го подигне нивото на спортските случувања во земјава, оваа година покрај маратоните во пливање на Акумулација Козјак и Дојранско Езеро, ќе организира и Македонски куп во далечинско пливање во Акумулација Велешко Езеро. Покрај тоа што овие случувања допринесуваат

Нови успеси за Томи Стефановски

Нашиот најдобар македонски пливач во далечинско пливање Томи Стефановски забележа одличен резултат освојувајќи го првото место на маратонот во Лак Сен Жан во Канада испливувајќи ја трката за 7 часа 9 минути и 8 секунди време со кое го дели првото место со  домашниот пливач Савиер Дешарни. 43-годишниот Томи со

Марко Блажевски со нов рекорд

Нашиот пливач Марко Блажевски, кој учествуваше на пливачкиот митинг во Северна Каролина овој месец, го освои првото место на 200 метри мешано, при што имаше време за нов македонски рекорд. Блажевски патеката ја исплива за 2:03.65 минути. Минатата година на Светското првенство кое се одржа во Барселона, Марко исплива 200 мешано

Виктор Смилевски на Европското Младинско првенство

На последното Европско Младинско првенство кое се одржа во Дордрехт, Холандија во периодот од 09.07.2014 до 13.07.2014 година нашата држава ја претставуваше младинскиот репрезентативец и член на пливачкиот клуб ПВК Орион, Виктор Смилевски. Виктор е единствениот наш младински пливач кој ја исполни нормата која се бара за да се квалификува на овој

Дојрански спортски ракувања 2013

Пливачката федерација на Република Македонија во согласност со својот план и програма а во коорганизација на Хотел Истатов ќе организираат по втор пат Македонски куп во далечинско пливање ДОЈРАНСКИ СПОРТСКИ РАКУВАЊА 2013 на 7 Септември 2013 година, сабота, на Дојранското Езеро. Трката ќе се одвива во три категории: 10 километри, 5 километри и 2.5

Пливачки митинг АРМ 2013

Пливачки митинг АРМ 2013 Пливачката федерација на Македонија организира натпревар - Пливачки митинг АРМ 2013, по повод Денот на Армијата на Р. Македонија. Настанот ке се одржи на базен Аеродром(воени базен) со почеток во 09.00 часот. На натпреварот учество ке земат деца од пливачки клубови , војници на АРМ и наши

Македонски куп во далечинско пливање “КОЗЈАК” 2013 година

Почитувани Во организација на Пливачката Федерација на Македонија, сабота 31 Август 2013 г. на најголемата вештачка Акомулација Козјак, по прв пат ќе се одржи ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ВО ДАЛЕЧИНСКО ПЛИВАЊЕ - КОЗЈАК МАРАТОН. Техничката организација ќе ја превземе - ЈАСЕН, Јавно претпријатие основано од Владата на Република Македонија. Основа цел на ова Државно првенство

Македонски куп во далечинско пливање “КОЗЈАК” 2012 година

Земајќи го в предвид фактот дека живееме во едно сресно време, кога најголемиот дел од времето младите го поминуваат играјќи на компјутер, како и идејата дека младите кои спортуваат се посилни и поздрави отколку оние кои не се вклучени во физички активности, на самиот старт на оваа учебна година, Пливачката

Нови успеси на Марко Блажевски

Успешен настап на нашиот пливач Марко Блажевски во Монтреал на изборниот натпревар на Канадските пливачи за Олимпијадата во Лондон  (27.03-01.04.2012). Натсапуваат 700 пливачи од Канада и пливачи од повеќе држави од Европа, Мексико и САД. Првите двајца од Канада се здобиваат со право да настапат на Олимпијадата во Лондон за

Подготовки на пливачите пред Олимпијадата

Во месец Јануари нашите истакнати пливачи Симона Маринова и Марко Блажевски кои се и потенцијални кандидати за учество на Олимпијадата во Лондон, беа на 15-дневни  подготовки во Данкер, Франција и во Орландона Флорида заедно со нивните тренери. На подготовките во Франција, Симона Маринова тренираше заедно со најдобрите млади пливачи на

Одликувања од Градот Скопје

Градоначалникот на Градот Скопје, Коце Трајановски, свечено ги врачи наградите и признанијата на најдобрите спортисти и спортски работници за 2011 година. Наградите и признанијата на најдобрите спортски работници им се доделуваат традиционално по повод 13 Ноември, Денот на ослободување на градот Скопје. За најуспешни спортисти за 2011 година се прогласени: Евгениј

Новогодишен пливачки митинг

На ден 28.12.2011 (Среда) на Олимпискиот базен во Скопје со почеток во 16:00ч ќе се одржи вториот “Новогодишен пливачки митинг” во организација на Пливачката федерација на Р.Македонија. Најдобар пливач/пливачка е тој/таа со најмногу освоени први места, а во случај да има натпреварувачи со ист број на победи се зема збирот на

Резултати од новогодишниот пливачки митинг

На ден 28.12.2011 на Олимпискиот базен во Скопје се одржa вториот “Новогодишен пливачки митинг” во организација на Пливачката федерација на Р.Македонија. Пливачите настапија во следниве категории: 2002 и помлади; 2000/01;1998/99;1996/97/1994/95 и  1993 и постари, мажи и жени. Превземи резултати: новогодишен-пливачки-митинг Победници по категории: Мажи;                   Жени 200m слободно; STOJANOVSKI, Andrej

ПФМ дел од Европска Недела на Спорт во Македонија

Во рамките на Европската недела на спортот, наредниот четврток и петок во СЦ "Борис Трајковски" ќе се одржи отворен ден за пливање. Од 18 до 20 часот, влезот во базенот ќе биде бесплатен за сите посетители, а познати македонски пливачи ќе ги презентираат дисциплините во пливање. Посетителите ќе имаат можност да се

Критериуми

Критериуми за настапи на пливачите на меѓународни натпреварувања Во продолжение се критериумите за настап на пливачите на меѓунароните пливачни натпреварувања и првенства усвоени од одборот за пливање при Пливачката Федерација на РМ normi_dalecinsko_2018  

Пливачки клубови

1 ПК Младост Пливачки Клуб pkmladost@hotmail.com Тренери во клубот: 1. Величковски Зоран 2. Пејковски Владимир 3. Аврамовски Бранко 4. Кузмановски Проќе 5. Митевска Милка 2 ПК Орион - Скопје Пливачки Клуб 3 ПК Делфин - Скопје 4 ПК Вип Работнички - Скопје Пливачки Клуб 5 ПК Бета Пливачки и ватерполо клуб 6 ПК Челични - Штип Пливачки Клуб 7 ПК Феникс Скопје Пливачки Клуб 8 ПК Карпош - Скопје 9 ПК Немо - Куманово 10 ПК Ноти - Скопје 11 ПК

Календар 2012

ЈАНУАРИ 07-08 14-15 21-22 28-29 ФЕБРУАРИ 04-05 11-12 - Критериумски натпревар  за Лондон - Мисури Гранд При, Колумбија, Мисури, УСА 17-19 - Критериумски натпревар за Лондон - Отворено првенство на Грција, Атина 25-26                      . МАРТ 02-04 - Зимско Државно првенство за сите категории во Скопје 10-11 17-18 - Критериумски натпревар за ОИ Лондон -