5то Светско првенство во пливање за глуви и наглуви лица

Нашиот Репрезентативец Андреј Стојановски ќе ја претставува нашата Држава на 5то Светско првенство во пливање за глуви и наглуви лица кое се одржува во Сао Паоло Бразил од 25-31.08.2019. На линкот подоле ги имате сите потребни информации за Светското првенство. https://wdsc2019.wordpress.com/

25.08.2019 трет круг од Македонскиот куп во далечинско пливање

Почитувани На 25.08.2019 на Мавровското езеро ќе се одржи третиот круг од Македонскиот куп во далечинско пливање. За истото е предвиден превоз за натпреварувачите,маица и ручек после трката. Затоа ве молиме во пријавата за натпреварувачи да ставите и број на маичка. Подоле во мејлот ги имате пропозициите Со почит Александар Филипчев Претседател на Национална пливачка федерација Македонски куп

Официјални резултати од 2рата трка од Македонскиот куп во далечинско пливање

Вкупен пласман после 2та трка од Македонскиот Куп во далечинско пливање Официјални резултати од 2та трка од Македонскиот Куп во далечинско пливање Официјални резултати од 1та трка од Македонскиот Куп во далечинско пливање

Втор круг од Македонскиот куп во далечинско пливање и Интернационалниот Олимписки пливачки маратон

На вториот круг од Македонскиот куп во далечинско пливање и Интернационалниот Олимписки пливачки маратон  кој се одржа во Охрид победници во категории се: 10км трка - Интернационален Олимписки Пливачки Маратон Мажи 1.Евгениј Поп Ацев ПК Вардар 2018 5Км Мажи 1.Андреј Стојановски ПФМ 2.Божидар Мирчевски ВиП Работнички 3.Петар Краљевски Аква Куманово Жени 1.Јана Костадиновска ПК Младост 2.Калина Стојчевска ПК Младост 3.Лина Јордановска ПК

Втора трка од Македонскиот куп во далечинско пливање

На 10.08.2019 ќе се одржи втората трка од Македонскиот куп во далечинско пливање исто така на Охридското езеро но овој пат на кружна патека од 1000м кај старото пристаниште,кај Хотел Палас. Според пропозициите на македонскиот куп во далечинско пливање ќе се одржат 3 трки и тоа 2,5км ; 5км и 10км

ОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИ од првата трка на Македонскиот куп во далечинско пливање Охрид 02.08.2019

После добивање на официјалните резултати од техничкиот организатор на Илинденскиот куп,Пливачкиот клуб Охридски бранови 2008,според порпозициите на Националната пливачка федерација за Македонскиот куп во далечинско пливање: Пропозиции Македонски куп во Далечинско пливање 2019 Ова се официјалните резултати во сите категории на натпреварувачи: Официјални резултати од 1та трка од Македонскиот Куп во далечинско пливање  

Резултати-Илинденски пливачки маратон Охрид 2019

Официјални резултати од  Илинденски куп кој е дел и од Македонскиот Куп во далечинско пливање: 16г и постари Машки: Божидар Мирчевски ВиП Работнички Женски: Јана Костадиновска ПК Младост 15г и помлади Машки: 1.Симон Поповски ПК Вардар 2018 2.Јаков Велковски ПВК Орион 3.Борјан Давковски ПФМ Женски: 1.Калина Стојановска ПФМ 2.Ивана Неделковска ПК Скопје 3.Јована Неделковска ПК Скопје Линк: REZULTATI-40-ti IPM-Ohrid 2019

ФИНА/ЦНСГ светската серија на маратони од 10км

На 6та трка од ФИНА/ЦНСГ светската серија на маратони од 10км кој се одржа на Езерото Мегантик во Канада,нашиот репрезентативец Евгениј Поп Ацев го зазема 10то место во групен финиш со време 2:06:58:50 што е за 12 стотинки послабо од победникот Кристоф Разовски од Унгарија кој исплива 2:06:46:30. Кај жените победи

Европското јуниорско првенство на отворени води

Утре во Рачице,Чешка почнува Европското јуниорско првенство на отворени води. Единствениот наш претставник Андреј Стојановски ќе настапи утре во трката од 5км. На следниот линк може да ги следите резултатите од Европското првенство: http://www2.len.eu/?p=15230

Македонски Куп во далечинско пливање

Македонски Куп во далечинско пливање     Македонскиот куп во далечинско пливање ќе се одржи 6та година по ред,оваа година за прв пат ќе имаме трки кои ќе се одржуваат на Охридското езеро а воедно дел од Купот ќе биде традиционалнито маратон "Илинденски Куп" кој се одржува на 2ри Август со што квалитетот на купот

ФИНА серија на Ултра маратони, Езерото Сен Жан

На 2та трка од  ФИНА серијата на Ултра маратони која се одржа на Езерото Сен Жан во Канада во должина од 32км, нашите пливачи Евгениј Поп Ацев и Александар Илиевски ги заземаа 5то односно 9то место. Победник кај мажите е Марсел Шоутен од Холандија а кај жените Морган Дорник од Франција.

Летниот Младински Олимписки Фестивал,Баку

Со денешниот ден завршуваат пливачките натпревари на Летниот Младински Олимписки Фестивал кој се одржува во Баку,Азербејџан. Единствениот наш претставник Андреј Стојановски ги постигна следните резултати: 200м градно 2:33:80 200м мешано 2:19:64

Светско првенство во водени спортови,Гванжу

Денес на Светското првенство во водени спортови кое се одржува во Гванжу,Јужна Кореа завршија настапите на нашите пливачи. Во текот на оваа недела ги постигнаа следните резултати: Петровска Ева 1500м слободно 17:35:18 800м слободно 9:12:71 Крстевска Миа 100м грбно 1:06:00 200м грбно 2:23:13 Петровски Давор 200м делфин 2:06:33 200м мешано 2:10:74 Деркоски Филип 400м слободно 4:07:99 800м слободно 8:35:54 Претходно нашиот маратонец Евгениј Поп

ФИНА/ЦНСГ светската серија на маратони од 10Км

На 5та трка од ФИНА/ЦНСГ светската серија на маратони од 10Км кој се одржа во Езерото Сен Жан во Канада на 21.07.2019,нашиот репрезентативец Евгениј Поп Ацев се пласира на 10 место. Победник во машка конкуренција беше пливачот од Унгарија,Криштов Разовски а кај жените победник е Рашеле Бруни од Италија. http://fina.org/competition-detailed-results/finacnsg-marathon-swim-world-series-2019-men-10km/event-1

Светско првенство во водени спортови

Од утре 21.07.2019 до 28.07.2019 почнуваат пливачките трки од Светското првенство во водени спортови. Нашата држава ќе ја претставуваат 4 пливачи: Ева Петровска 800 и 1500м слободно Миа Крстевска 100 и 200м грбно Давор Петровски 200м делфин и 200м мешано Филип Деркоски 400 и 800м слободно Трките во живо може да ги следите на: https://www.finatv.live/en

Летниот Младински Олимписки Фестивал, Баку

Денес за Баку,каде ќе се одржи Летниот Младински Олимписки Фестивал замина нашиот пливач Андреј Стојановски кој заедно со својот тренер Томи Стефановски ќе биде дел од Младинскиот Олимписки Тим. Андреј ќе настапи во трките на 200м градно на 22.07.2019 и 200м мешано на 23.07 2019. Сите резултати,видео линкови и известувања за Фестивалот

Известување

По последните натписи и известувања за промена на името на Федерацијата,сакаме да ве известиме дека единствена федерација надлежна за водените спортови во Македонија е Националната пливачка федерација. Според Централниот регистар на Република Северна Македонија,правен субјек "Пливачка федерација на Северна Македонија" воопшто не постои. За целата оваа ситуација запознаени се сите надлежни институции

Евгениј Поп Ацев го зазема 13то место од 24 пливачи

Во денешната трка на 25км нашиот репрезентативец Евгениј Поп Ацев го зазема 13то место од 24 пливачи и заостана само 3:33:70 позади победникот. Победник на трката е рекордерот на Охридскиот пливачки маратон,Рајмонд Аксел од Франција,втор е Кирил Балјаев од Русија а трет Алесио Очипинти од Италија. Со ова завршуваат настапите на Евгениј

Светско првенство во водени спортови, 10 km

На денешната трка на 10км од Светското првенство во водени спортови која воедно беше и квалификациска за Олимписките игри во Токио 2020,нашиот Евгениј Поп Ацев го зазема 51 место од 74 пливачи. Победник на трката е пливачот од Германија,Флоријан Велброк,втор е Марк Антоан Оливие од Франција а трет е Роб Мафелс

Светско првенство во водени спортови, Гванжу,Јужна Кореа

На 18то ФИНА Светско првенство во водени спортови кое ќе се одржи во Гванжу,Јужна Кореа од 12-28.07.2019,Македонија ќе ја претставуваат 5 пливачи: Евгениј Поп Ацев во маратонско пливање и пливачите Миа Крстевска,Ева Петровска,Филип Деркоски и Давор Петровски. Резултати по дисциплини: 18th FINA World Championships results Gwangju (KOR) | fina.org - Official FINA website Официјална

Националното летно првенство, Олимписки базен Центар

На Националното летно првенство кое се одржа на Олимпискиот базен Центар најдобри пливачи во поединечна конкуренција се следните: Мажи: Сениори-Деркоски Филип П.В.К.Орион Младинци-Стојановски Андреј Кадети-Стојановски Андреј Постари пионери-Јанковски Јован П.В.К.Орион Помлади пионери-Ѓуретановиќ Никола Вардар 2018 Жени: Сениорки- Блажевска Еминова Миа П.В.К.Орион Младинки-Блажевска Еминова Миа П.В.К.Орион Кадетки-Блажевска Еминова Миа П.В.К.Орион Постари пионерки-Блажевска Еминова Миа П.В.К.Орион Помлади пионерки-Китановиќ Ива П.В.К.Орион На следните линкови можете да

30та Летна Универзијада, Наполи

На 30та Летна Универзијада која ќе се одржи во Наполи и која почнува од утре 03.07.2019 нашата држава во натпреварите во пливање ќе ја претставуваат: Соколовски Андреј Јаневски Филип Ангеловски Љупчо Стошиќ Александар Водич на екипата е Стефановски Мартин Натпреварите во пливање траат од 04.07-10.07.2019 и во нив учество ќе земат

Нов Кадетски и Младински рекорд на Македонија

Пливачката Блажевска Еминова Миа на Националното летно државно првенство кое се одржа од 29.06-01.07.2019 на Олимпискиот базен Центар постави нов Кадетски и Младински рекорд на Македонија со време од 58:81,стариот Кадетски и Младински рекорд беа во нејзина сопственост со време од 58:96.

ФИНА/ЦНСГ Светската серија на маратони од 10км

На 4та трка од ФИНА/ЦНСГ Светската серија на маратони од 10км која се одржа во Унгарија на езерото Балатон,нашиот репрезентативец Евгениј Поп Ацев го зазема 24 место од 50 пливачи во Машка конкуренција со време 1:51:52 Победник кај мажите беше Унгарецот Криштоф Расовски со време од 1:50:12,додека кај жените повторно победи

ФИНА/ЦНСГ Светска серија на трки од 10kм

На ФИНА/ЦНСГ Светската серија на трки од 10Км која се одржа во Сетубал,Португалија на 08.06.2019 нашиот репрезентативец Евгениј Поп Ацев го освои 16то место. Победник во машка конкуренција беше Мијамото Јосуке од Јапонија додека кај женските победи Ана Марсела Куња од Бразил. http://fina.org/competition-detailed-results/

Сеславјанските спортски игри – “V World Junior Compatriot Games 2019”

Денеска (5.06.2019г.) завршуваат Сеславјанските спортски игри - "V World Junior Compatriot Games 2019"во градот Ханти-Мансијск, Русија, на кои настапија наши спортисти-пливачи во категорија родени 2004-2005година. Од Македонија настапија Петар Атанасовски и Кирил Китановски, членови на ПК Пилот Свим - Скопје. На пливачкиот дел од iгрите учество земаа преку 600 пливачи од 61 држава

Нов Државен Апсолутен рекорд на Македонија

Нов Државен Апсолутен рекорд на Македонија во дисциплината 100м градно постави членот на П.К.Вардар од Скопје со време од 1:02:88 и вкупно 749 ФИНА бодови на Меѓународниот пливачки митинг "Бања Лука Опен" 2019 кој се одржа на 25-26.05.2019 во Бања Лука. Стариот рекорд исто така беше во сопственост на Марко Блажевски

“Fina Clinic for Officials”

Во периодот од 24-26.05.2019 година,  Пливачка Федерација на Македонија и ФИНА официјално одржаа "Fina Clinic for Officials" каде учествуваа 16 пливачки судии регистрирани во ПФМ. Фина Предавач беше господин Крег Хантер, Претседател на Фина Технички Комитет за Пливачки Судии. Вреди да се напомене, согласно Фина Правила за одржување на ваква клиника и