You are here: Почеток

Пливачка Федерација на Македонија

Oлимписки оган пред натпреварот Македонија - Хрватска

Пливачката Федерација на Македонија во соработка со Македонскиот Олимписки Комитет на само неколку месеци пред почетокот на Олимписките игри во Лондон, ќе го запали „олимпискиот оган“ со цел и желба што повеќе македонски репрезентации да земат учество на престојните олимпски игри.
 
Настанот ќе се одржи на 05.01.2012 година, вечерта пред Бадник, кога и традиционално се палат бадниковите огнови со почеток во 19 часот пред Олимпискиот Базен на само еден час пред почетокот на ватерполо натпреварот помеѓу репрезентациите на Македонија и Хрватска - дел од FINA светската лига во ватерполо.
 

Ватерполистите на подговотки во Турција


Македонската ватерполо репрезентација  во периодот од 06.01 до 08.01.2012 година ќе учестува на меѓународниот ватерполо турнир „International Mithat Hantal Memorial Tournament" кој се одржува во Истанбул, Турција. На турнирот покрај Македонската репрезентација учество ќе земат и репрезентацијата на домаќинот, Турција, како и Холандската и Романската репрезентација. Турнирот нашите ватерполисти ќе го искористат како одлична можност за подготовки пред престојното Европско првенство во ватерполо кое започнува на 16 јануари годинава а ќе се одржи во Ајндховен, Холандија.

 

 

Резултати од новогодишниот пливачки митинг

 

На ден 28.12.2011 на Олимпискиот базен во Скопје се одржa вториот “Новогодишен пливачки митинг” во организација на Пливачката федерација на Р.Македонија. 

Пливачите настапија во следниве категории:

2002 и помлади; 2000/01;1998/99;1996/97/1994/95 и  1993 и постари, мажи и жени.

> Превземи резултати (PDF)

 
Спортисти на годината

Ватерполистите - Спортисти на годината 2011

 

На 22 декември во Универзалната сала во Скопје, се одржа манифестацијата „Спортисти на годината 2011“ во организација на Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортските федерации на Македонија на која беа доделени наградите за најуспешните спортисти во нашата држава.

Очекувано најуспешна екипа од универзитетите е ватерполо репрезентацијата на Република Македонија која го освои третото место и бронзената медала на Универзијадата во Шензен во Кина. 

   
Одликувања Град Скопје 2011

Одликувања од Градот Скопје


Градоначалникот на Градот Скопје, Коце Трајановски, свечено ги врачи наградите и признанијата на најдобрите спортисти и спортски работници за 2011 година. Наградите и признанијата на најдобрите спортски работници им се доделуваат традиционално по повод 13 Ноември, Денот на ослободување на градот Скопје.

За најуспешни спортисти за 2011 година се прогласени: Евгениј Поп Ацев (Маратонско пливање, трето место на светската ранг листа за 2011, член на АПК „Студент“ Скопје), Димитар Димовски (Ватерполо, ВК „Работнички“, 3. место на Универзијадата во Пекинг, репрезентативец што се избори за пласман за Евроспкото

 
Sample image

Новогодишен пливачки митинг

На ден 28.12.2011 (Среда) на Олимпискиот базен во Скопје со почеток во 16:00ч ќе се одржи вториот “Новогодишен пливачки митинг” во организација на Пливачката федерација на Р.Македонија. 

Најдобар пливач/пливачка е тој/таа со најмногу освоени први места, а во случај да има натпреварувачи со ист број на победи се зема збирот на освоени бодови по дисиплина.

 

   

Лист 17 од 17

Пливање

Ватерполо Репрезентација

Ватерполо Клубови

Последни фотографии

Спонзори и помагатели

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Медиумска поддршка

Банер

Линкови

http://www.fina.org/
Светска пливачка федерација
http://len.eu/
Европска пливачка федерација
Waterpolo EC 2012 Eindhoven
Официјален портал за ЕП 2012 во ватерполо