You are here: Почеток

Пливачка Федерација на Македонија

Започна пријавувањето за Охридскиот Маратон 2014

Oвогодинешниот Охридски Маратон по 28-ми пат ќе се одржи на 23 август. Пријавувањето за маратонот сеуште трае, а подготовките за маратонот оваа година се во полн ек. Пливачката федерација на Република Македонија, заедно со овогодинашните спонзори и поддржувачи на маратонот и овој пат ќе се потруди да го организира овој настан на најпрофесионално ниво, онака како што му доликува на еден маратон од вакви рамки.
 

Со љубов за Македонија

На крајот на сезоната 2013, Пливачката Федерација на Република Македонија и Органицазиониот Комитет на Македонскиот Куп во Далечинско пливање, организираат завршна манифестација "Со љубов за Македонија" која ќе се одржи во ресторанот "Ден и Ноќ" на 1 Ноември 2013 година со почеток од 19 часот.

 

Дојрански спортски ракувања 2013

Пливачката федерација на Република Македонија во согласност со својот план и програма а во коорганизација на Хотел Истатов ќе организираат по втор пат Македонски куп во далечинско пливање ДОЈРАНСКИ СПОРТСКИ РАКУВАЊА 2013 на 7 Септември 2013 година, сабота, на Дојранското Езеро.
 

Рејмонд Аксел победник на XXVII Охридски Маратон

Французинот Рајмонд Аксел е победник на 27. Охридски пливачки маратон што се пливаше на Охридското Езеро. Аксел, кому ова му е прво појавување на охридскиот маратон, патеката Климе Савин" долга 30 километри ја исплива за 5:09:54 часа, соборувајќи го рекордот на Бугаринот Петар Стојчев, поставен лани за скоро 10 минути.

   

Охридски Маратон 2013

Како што веќе беше објавено од страна на FINA, овогодинешниот Охридски Маратон ќе се одржи на 24 август по 27 пат. Досега своето учество на маратонот го пријавија 30 натпреварувачи (19 во машка и 11 во женска конкуренција).
 

Пливачки митинг АРМ 2013

Пливачки митинг АРМ 2013

Пливачката федерација на Македонија организира натпревар - Пливачки митинг АРМ 2013, по повод Денот на Армијата на Р. Македонија. Настанот ке се одржи на базен Аеродром(воени базен) со почеток во 09.00 часот. На натпреварот учество ке земат деца од пливачки клубови , војници на АРМ и наши (поранешни) сегашни врвни пливачи.

Мегу другото како гости ке има и високи функционери на АРМ.  Целта е дружење  и запознавање на младите пливачи со војниците  на Р.Македонија . 

 

Македонски куп во далечинско пливање "КОЗЈАК" 2013 година

 

Почитувани

Во организација на Пливачката Федерација на Македонија, сабота 31 Август 2013 г. на најголемата вештачка Акомулација Козјак, по прв пат ќе се одржи ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ВО ДАЛЕЧИНСКО ПЛИВАЊЕ - КОЗЈАК МАРАТОН.

Техничката организација ќе ја превземе - ЈАСЕН, Јавно претпријатие основано од Владата на Република Македонија.

   

Лист 6 од 11

Пливање

Ватерполо Репрезентација

Ватерполо Клубови

Последни фотографии

Спонзори и помагатели

Банер
Банер
Банер
Банер

Медиумска поддршка

Банер

Линкови

http://www.fina.org/
Светска пливачка федерација
http://len.eu/
Европска пливачка федерација
Waterpolo EC 2012 Eindhoven
Официјален портал за ЕП 2012 во ватерполо