You are here: Почеток Едмонтон 2012 Канада

Достоинствен пласман на 6-то место за ватерполистите

Е-пошта Печати PDF

Ватерполо репрезентацијата на Македонија достоинствено го заврши квалификациониот турнир во Едмонтон Канада освојувајќи го 6-тото место на турнирот во конкуренција на 12 репрезентации. Вчера во борбата за 5-тото место нашите репрезентативци несреќно го загубија мечот во последните секунди иако на неполна минута пред крајот имаа можност да го добијат натпреварот и да завршат и на петтото место. 

Се на се, ватерполистите достојно ја преставија нашата земја извојувајќи 2 победи против Холандија и Германија. Со малку повеќе среќа особено во натпреварите против Романија, а потоа и Канада, пласманот на Олимписките игри во Лондон ќе беше на дофат. Во продолжение е историјатот на натпревари на ватерполо репрезентацијата на Македонија и конечниот пласман во групата А на квалификациониот турнир во Едмонтон.

 

Група A - Конечна табела

Грна Гора   5 0 0     10 бода
Романија   3 0 2     6 бода
Грција   3 0 2     6 бода
Македонија  2 0 3          4 бода
Германија   2 0 3    4 бода
Холандија   0 0 5          0 бода

 

Натпревари по група: 

1 Коло 

21:50ч 01-04-12 Црна Гора - Холандија (12:6)
23:10ч 01-04-12 Грција - Македонија (12:2)
00:30ч 02-04-12 Германија - Романија (10:9)
01:50ч 02-04-12 Шпанија - Бразил (17:7)
04:00ч 02-04-12 Турција - Аргентина (9:9)
 
2 Коло
22:20ч 02-04-12 Аргентина - Шпанија (6:14)
23:40ч 02-04-12 Холандија - Македонија (6:9)
01:00ч 03-04-12 Романија - Грција (10:9)
02:20ч 03-04-12 Црна Гора - Германија (11:7)
03:40ч 03-04-12 Канада - Бразил (12:9)
 
3 Коло
22:20ч 03-04-12 Македонија - Романија (6:9)
23:40ч 03-04-12 Германија - Холандија (11:6)
01:00ч 04-04-12 Грција - Црна Гора (7:8)
02:20ч 04-04-12 Бразил - Аргентина (16:7)
03:40ч 04-04-12 Турција - Канада (5:14) 
 
4 Коло
22:20ч 04-04-12 Турција - Шпанија (2:21)
23:40ч 04-04-12 Холандија - Романија (5:7)
01:00ч 05-04-12 Црна Гора - Македонија (14:6)
02:20ч 05-04-12 Германија - Грција (9:11)
03:40ч 05-04-12 Канада - Аргентина (13:5)  
 
5 Колo
22:20ч 05-04-12 Грција - Холандија (14:5)
23:40ч 05-04-12 Македонија - Германија (6:4)
01:00ч 06-04-12 Бразил - Турција (11:11)
02:20ч 06-04-12 Црна Гора - Романија (14:8)
03:40ч 06-04-12 Шпанија - Канада (9:6)    
 
 
Натпревари во разигрување:
 
06.04.2012  Шпанија - Македонија   11 : 7
08.04.2012  Канада - Македонија 11 : 10 
Последно освежено ( Понеделник, 09 Април 2012 10:03 )  

Пливање

Ватерполо Репрезентација

Ватерполо Клубови

Последни фотографии

Спонзори и помагатели

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Медиумска поддршка

Банер