You are here: Почеток Охридски Маратон

Охридски Маратон 2013

Е-пошта Печати PDF

Охридскиот Маратон 2013 ќе се одржи на 24 август по 27 пат. Досега своето учество на маратонот го пријавија 30 натпреварувачи (19 во машка и 11 во женска конкуренција). Искусниот маратонец Томи Стефановски ќе ја предводи македонската „чета“ од четворица пливачи на претстојниот Охридски маратон, заедно со Евгениј Поп Ацев, на кои ќе им се приклучат и помладите Александар Панчевски и Александар Илиевски. Ни оваа година, како и години претходно, нема да имаме претставничка во женска конкуренција.

Подолу е листата на претставници во машка и женска конкуренција. 

 

МАЖИ

 

1

Ciaramella Fernando Dario

ARG

2

Afonevic Ivan

RUS

3

Smolka Libor

CZE

4

Yordanov Tsvetan

BUG

5

Milan Marin

CRO

6

Evangelista Matheus

BRA

7

Stocino Edoardo

ITA

8

Ercolo Simone

ITA

9

Aleksandar Ilievski

MKD

10

Hedel Toanes

FRA

11

Reymond Axel

FRA

12

Damian Blaum

ARG

13

Simon Pistor

GER

14

Evgenij Pop Acev

MKD

15

Tomi Stefanovski

MKD

16

Aleksandar Pancevski

MKD

17

Aydarski Ventsislav

BUG

18

Ryckeman Brian

BEL

19

Bertola Guillermo

ARG

     
 

ЖЕНИ

 

1

Kozydub Olga

RUS

2

Rybarova Silvie

CZE

3

Petti Noelia

ARG

4

Sitic Karla

CRO

5

Ivanova Lidija

BUG

6

Levacic Dina

CRO

7

Simonazzi Nikoletta

ITA

8

Grimala Martina

ITA

9

Nunez Morera Esther

ESP

10

Mankevich Anna

RUS

11

Lexie Kelli

USA

 

Оваа година наместо двајца, бројот на странски делегати е зголемен на тројца, односно покрај технички и медицински делегат, ќе биде присутен и делегат за безбедност. Станува збор за следниве делегати:

1. Narce Jean - Paul (technical delgate)

2. Prof. Lubs Eide (medical delegate)

3. Jean-Paul Narce (safety delegate) 

Делегат од страна на Пливачката Федерација на Република Македонија ќе биде Јане Карајованов.

Наградниот фонд за овогодинешното издание на Охридскиот Маратон ќе биде 10.000 долари, а наградите ќе бидат доделени по завршувањето на маратонот (24 август) во 21:30 часот во хотелот Инекс Горица - Охрид. 

Последно освежено ( Вторник, 20 Август 2013 16:44 )  

Пливање

Ватерполо Репрезентација

Ватерполо Клубови

Последни фотографии

Спонзори и помагатели

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Медиумска поддршка

Банер