You are here: Почеток Ватерполо Македонија во Групата Б на Европското првенство во Загреб

Македонија во Групата Б на Европското првенство во Загреб

Е-пошта Печати PDF

Загреб ждребкаИзминатиов викенд во центарот на Загреб на "Трг Бан Јелаќиќ" беа извлечени групите за престојното сениорско Европско првенство во ватерполо кое ќе се одржи во Загреб (29 август - 11 септември 2010 година) во машка и во женска конкуренција на отворениот базен "Младост" на Сава.
Во машка конкупенција настапуваат 12 репрезентации, по 6 во две групи, додека во женска конкуренција настапуваат 8 репрезентации, по 4во две групи.

Победниците од двете групи ќе изборат директен пласман во 1/2 финалето, додка за останатите две места ќе се борат второ и третопласираните екипи од двете групи. 

Распоред на репрезентации по групи:

МАЖИ                                                                                

ГРУПА "А"                                           ГРУПА "Б"
Хрватска
                                             Србија
Црна Гора
                                          Унгарија
Италија
                                               Русија
Романија
                                            Германија
Шпанија
                                              Грција
Турција
                                                МАКЕДОНИЈА

ЖЕНИ

 

ГРУПА "А"  Хрватска, Русија, Италија и Грција,

ГРУПА "Б"  Шпанија, Унгарија, Холандија и Германија.

Последно освежено ( Четврток, 29 Јули 2010 13:08 )  

Пливање

Ватерполо Репрезентација

Ватерполо Клубови

Последни фотографии

Спонзори и помагатели

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Медиумска поддршка

Банер